Oceánská superliga

Oceánský pohár

Nové vydání občasníku New Nigerian vás - naše čtenáře - provede nejprestižnější soutěží ligových týmů na Brejku. To,  jak se dařilo nigerijským, se dozvíte níže.

Předkolo

Do bojů o vítězství v oceánské superlize se zapojila trojice týmů. Do předkola šly týmy  Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever a Nguru Redhot Pandas. Poslední v trojici, ligový mistr FC Lagos Umba, postupoval přímo.

Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever  „vyfasoval“ do předkola australský tým FC Dosta Bystrc Kninicky. Na první zápas cestovali naši hoši až do vzdálené Austrálie. Zde berounští překvapili svojí houževnatostí a vybojovali nadějnou výhru 1:0. O co byl radostnější návrat domů, o to bylo větší zklamání po odvetě hrané v Nigerii. Výsledek 0:2 byl pro většinu fanoušků krutý a znamenal konec postupovým nadějím. Australané vyhráli s konečným skóre 1:2 a postoupili do další fáze.

Nguru Redhot Pandas rozjel kvalifikaci na domácím hřišti a již po devadesáti minutách bylo jasné, že postup bude velmi obtížný. Výsledek 0:2 nedával proti rozjetým Argentýncům v podání FC Velenovy mnoho nadějí. Při odvetném utkání se nestal žádný zázrak a skóre 3:0 odsoudilo Nguru Redhot Pandas k bojům o postup do oceánského poháru. Celková prohra 0:5 byla citelnou ranou do sebevědomí nigerijského týmu.

Základní skupina

Jediným postupujícím tak byl tým FC Lagos Umba. Ten se měl postupně utkat se zástupci australského - FC Wild - , chileského - Malicky team F.C. - a amerického fotbalu - 1.FC Lhota.

1. kolo

První zápas byl ve znamení urputného dobývání branky 1.FC Lhota. FC Lagos Umba měl sice drobnou převahu – držení míče 47% : 53% -, ale díky poctivé obraně domácích se k ničemu nedostával. Naopak domácí vyráželi do smrtících protiútoků. Jeden takový se ve 47. minutě ujal, ale vzápětí „zchladil“ americké diváky Emuebie Owubokiri svou trefou na konečných 1:1.

2. kolo

Ve druhém zápase přivítal nigerijský celek na domácím hřišti Malicky team F.C. Chilané na své soupeře vlétli jako uragán a po zásazích z 30. a 33. minuty se radovali ze zaslouženého vedení. Poslední hřebíček do rakve přidal v 84. minutě Marcel Mendes Zarate a pečetil tak skóre na 0:3 pro hostující celek. Držení míče - 37% : 63% - jasně ukazovalo nadvládu Malicky team F.C. nad domácím celkem.

3.kolo

Na třetí kolo cestovali naši borci na horkou australskou půdu za týmem FC Wild. FC Wild, ve snaze dostát svému jménu, se vrhli na lagoské hráče a k ničemu je nepouštěli. Skóre postupně narůstalo, stejně jako bezradnost hostí, a zastavilo se na hrozivých 4:0

4. kolo

Ve čtvrtém kole přivítal FC Lagos Umba tým FC Wild na svém hřišti. Trenér domácích, po posledním utkání, měl ostrý proslov k hráčům a výsledky se dostavily. Ve třetí minutě rozvlnil síť Nnamdi Datti, a to znamenalo vedení 1:0 pro domácí. V 21. minutě, za ostrý zákrok na hráče Kierona Vaughana, odpískal sudí hostím penaltu a postižený ji sám s přehledem proměnil. Na další gól si museli diváci počkat do 56. minuty, kdy se pěkně trefil Emile Irwin. Domácí však neskládali zbraně a gólem ze 61. minuty zachránili spravedlivou remízu. Nnamdi Datti se tak stal spasitelem FC Lagos Umba.

5. kolo

Předposlední kolo hostilo souboj domácích Lagosanů s hostujícím 1.FC Lhota. Obě strany nechtěly prohrát a tak se soustředily na obranu. Hra byla vyrovnaná a šance ne a ne přijít. Diváci odcházeli se smíšenými pocity a domácí hráči s bezcennou remízou 0:0.

6. kolo

Již před výkopem posledního kola základní skupiny bylo jasné, že hostující tým FC Lagos Umba je bez šance na postup. Tomu odpovídal i průběh zápasu. Malicky team F.C. lehce přehrával demotivovaný FC Lagos Umba a postupně zvyšoval skóre. Po akcích z 30., 62., 66. a 82. minuty diváci oprávněně pěli oslavné chorály a dožadovali se „bůra“ v soupeřově brance. „Bůra“ nakonec nedopadl, ale i výsledek 4:0 se zdál divákům dost dobrý. FC Lagos Umba se tak rozloučil s oceánskou superligou.

Předkolo

Do předkola bojů o oceánský pohár se zapojila pětice týmů. Vedle neúspěšných předkolistů z OS - Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever a Nguru Redhot Pandas – se do bojů ještě zapojily  SuperEagles Ron Raiders FC ,  Akwa United a FC Landis Stars.

Nejlépe do předkola vykročil tým Nguru Redhot Pandas. Jasná výhra 0:3 na hřišti Sagitta Del Fuego byla předzvěstí postupu. Mnohem hůře pak odstartovali všichni ostatní. Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever prožil další zklamání po prohře 2:1 s týmem Sportivo de Quito. Zbývající nigerijské týmy dopadly ještě hůře. Akwa United prohrála s Inter Milano 0:2. Stejný výsledek uhrál i  FC Landis Stars s týmem Boca Quadre. Nguru Redhot Pandas s Sagitta Del Fuego 0:3, stejně jako SuperEagles Ron Raiders FC s celkem FcPce.

Boca Quadre

Při odvetách se snažili Nigerijci napravit předchozí dojem. Až na FC Landis Stars se všem podařilo na domácí půdě vyhrát. V pohodě hrající Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever přejel Sportivo de Quito a celkovým skóre 6:3 jasně postoupil do základní skupiny. SuperEagles Ron Raiders FC doma nasázel  FcPce „pouze“ dva góly a po první prohře 0:3 se s pohárem rozloučil. O moc lépe se nedařilo ani týmu Akwa United. Hubená výhra 1:0 sice potěšila, ale postup do skupiny nepřinesla. FC Landis Stars se na domácí půdě protrápil k prohře 0:1, která znamenala stop pohárovým ambicím. Poslední do party - Nguru Redhot Pandas – si kvalifikaci do OP opravdu užíval. V odvetě pokořil hostujícího gólmana hned osmkrát a proměnil tak zápas v exhibici. Nguru Redhot Pandas si tak notně spravil náladu po prohrách v kvalifikaci na oceánský superpohár.

Základní skupiny

Nigerijské celky se díky losu dostaly do skupin E a H. Ve skupině E se Nguru Redhot Pandas postupně střetl s celky FC Jamamoto Maestro de Ciudad NP, CSP Kopanka a Fc GrondHill. Ve skupině H měly možnost se ukázat celky FC Akbar Maestro de Ciudad NP, FC Boca Pupíci, Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever a Koulelo se Koulelo.

1.kolo

V prvním kole se střetl Nguru Redhot Pandas, v pozici hostujícího týmu, s Fc GrondHill. Zápas byl poměrně vyrovnaný s mírnou převahou hostujícího týmu. Ta se projevila ve 29. minutě, kdy padl první a jediný gól utkání. Červené pálivé pandy si tak odvážely tři body.

Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever se na domácím hřišti střetl s FC Akbar Maestro de Ciudad NP. Přesnější muška hostů rozhodla tento velice vyrovnaný zápas v 55. minutě. Touto trefou se hosté dostali do vedení 1:2, které si již vzít nenechali. Kaňkou na výkonu domácích byl také poměr střel na a mimo branku soupeře, a to v poměru 1:10.

2. kolo

Pandy ve druhém kole přivítaly samuraje z FC Jamamoto Maestro de Ciudad NP. Pandy sveřepě odolávaly protiútokům Jamamotových mistrů a v 15. minutě si vypracovaly výhodu trestného kopu. Ten však neproměnily, a podle pořekadla „nedáš, dostaneš“, dostaly. A to hned dvakrát, v 58. a 83. minutě. Výsledek - 0:2 - byl pro nigerijské krutý.

Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever si chtěl ve druhém kole připsat první body. Ty se však po akci z 54. minuty vzdálily, jelikož Phillip Knudsen využil chyby hostující obrany a poslal Koulelo se Koulelo do vedení. Berounští však své zbraně nesložili a akcí ze 73. minuty stanovili skóre na 1:1.

3. kolo

Ve třetím kole si Nguru Redhot Pandas vybrali další díl smůly. Týmu CSP Kopanka byli velmi vyrovnaným soupeřem. Celý zápas drželi s Kopankou krok a střelecky byli aktivnější. Rozhodla však produktivita. Kopance se podařilo své akce z 28. a 65. minuty přetavit v gólovou radost, a tak si připsali tři body za výhru 2:0 nad Nguru Redhot Pandas.

Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever hostoval na hřišti FC Boca Pupíci. Pupíci na domácím hřišti poctivě bránili a nepouštěli hosty do šancí. Ve 22. minutě korunovali svoji snahu gólovým zápisem. Po přestávce přidali berounští na tempu a narážečkou v 60. minutě vyrovnali na konečných 1:1.

4. kolo

Při zápase Nguru Redhot Pandas s týmem CSP Kopanka to byli tentokráte domácí, kdo vyučoval z produktivity. Góly z 8., 17. a 32. minuty v podstatě rozhodly o tomto zápase. CSP Kopanka ještě ve 42. minutě snížila, ale to bylo z její strany vše. V 86. minutě měli domácí ještě šanci zvýraznit své vedení pokutovým kopem, ale Chiechefulam Akpala  takové řešení odmítl, když poslal balon mimo brankovou konstrukci. 3:1 a další tři body pro Pandy.

FC Boca Pupíci přijeli trápit Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever do Nigerie. Berounští nechtěli nechat nic náhodě, a tak se zhurta opřeli do rozhozené obrany hostí. V 54. minutě však přišla studená sprcha v podobě pokutového kopu pro hosty. Stadion ani nedýchal, když Santiago Perez  vypouštěl střelu z pokutového puntíku, aby následně mohl nadšeně aplaudovat skvělému zákroku Nicolase Petita, který penaltu chytil. Berounští, povzbuzeni skvělým zákrokem svého gólmana, se do soupeře zakousli ještě více, ale FC Boca Pupíci se drtivému tlaku ubránili a odvezli si remízu 0:0.

5. kolo

Nguru Redhot Pandas přivítali na svém hřišti borce z Fc GrondHill. Ti ještě netušili jaká lavina je smete. Chiechefulam Akpala v dresu Nguru Redhot Pandas měl opravdu „svůj den“ a na hřišti si užíval každý kontakt s míčem. Po poločasové kanonádě se skóre ustálilo na 3:0. Velcí horalé se však nevzdávali a snažili se hrát s Pandami otevřenou hru. To se jim však nevyplácelo, jelikož akce z 53., 77. a 83. minuty rozhodly o konečném skóre 6:0.

Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever předvedla na hřišti FC Akbar Maestro de Ciudad NP vysoce taktickou hru, která však ke třem bodům nevedla. Oba celky narážely na dobře organizovanou obranu a bylo jasné, že rozhodne drobná chyba. Ta, bohužel pro nigerijské, přišla v 53. minutě. Javier Chala  se skvěle uvolnil a jediným gólem utkání vystřelil FC Akbar Maestro de Ciudad NP tři body.

6. kolo

V šestém kole bojoval Nguru Redhot Pandas o postup ze základní skupiny. Pro jistotu postupu potřebovaly Pandy tři body. Cestu za bodovým ziskem započaly ve 30. minutě, kdy se krásně trefil Iyaese Saleh. Radost domácích však netrvala příliš dlouho. Po druhé žluté uviděl obránce Servác Němec červenou kartu a krásně provedeným přímým kopem Jiro Dazai  vyrovnal. Hosté se však nevzdávali a hrozili z brejků. Po jednom takovém úniku poslal Iyaese Saleh hosty v 77. minutě opět do vedení, a tím pádem do vyřazovacích bojů. Proti však byl domácí Ryu Katoaka. Podařilo se mu svojí technickou střelu umístit pěkně do růžku branky, a tak stanovit závěrečné skóre na 2:2. Zklamání Nguru Redhot Pandas dosáhlo vrcholu, když se dozvěděli, že CSP Kopanka porazila GrondHill 4:0, a že toto byl jejich poslední pohárový zápas sezóny.

Slavia Beroun Nigeria SKS4Ever stále živila teoretickou možnost na postup. Pokud by porazila Koulelo se Koulelo o dvě a nebo více branek, a zároveň FC Boca Pupíci prohráli s FC Akbar Maestro de Ciudad NP, byl by postup „doma“. Po gólech z 28. a 73. minuty vedla Slavia již dva nula a postup se zdál být blízko. Situaci v 80. minutě ještě zdramatizoval Orwell Nicoll  svým gólem na konečných 2:1. Potom následovaly dlouhé minuty čekání na výsledek z Ameriky. Pak to přišlo.  Pupíci uhráli remízu, a tím pádem se posunuli do osmifinále.

Závěr

Závěrečné hodnocení není příliš optimistické. Sítem předkol se prokousaly pouze dva týmy z pěti. V osmifinále není ani jeden nigerijský tým, což je pro nigerijský fotbal opravdu škoda. Potěšit mohou výsledky týmu Nguru Redhot Pandas, který předváděl pěkný fotbal a jen špetka štěstí ho dělila od postupu do vyřazovacích bojů.

Co je důležité je skutečnost, že diváky náš fotbal baví a většina stadionu byla při zápasech OS a OP beznadějně vyprodaná. Proto se s nadějí díváme do dalšího ročníku, kde nigerijské týmy budou mít šanci na reparát.

Nezbývá než popřát všem týmům hodně zdaru v nadcházejících zápasech a poděkovat za reprezentaci naší země.